tren-kazası-tazminatı Tren Kazası Tazminatı
tazminat

Tren Kazası Tazminatı

Son yıllarda ülkemizde çok fazla tren kazası yaşanmakta olup tren kazası tazminatı gibi olanaklar sağlanmaktadır. Günlük yaşamda yaşanan pek çok trafik kazaların yanı sıra son günlerde yaşanan dikkatsizlikler sonrasında tren kazaları yaşanmaktadır. Bu tarz kazalar sonrasında yaralı olarak kurtulan ya da hayatını kaybeden insanlar olmaktadır.

Yaşanan tren kazaları sonrasında mağdur olan kişilere tren kazası tazminatı verilmektedir. Ancak bu tazminatın alınması için gerekli olan bir takım kriterlerin yerinde olması gerekmektedir. Peki bu tazminatın hesaplanması ve alınması için bilinmesi gereken sorulara doğru yanıtı bulalım?

Tren Kazası Tazminatı Nasıl Olmalı?

Günlük yaşamda tren ile yolculuk yapan kişilerin sayısı rahat bir yolculuk sağladığı için gün geçtikçe artmaktadır. Demir yollarında meydana gelen kazalar kara yollarında gerçekleşen trafik kazlarına göre daha farklı olmasına rağmen hukuk önünde aynı statüye sahip olmaktadır.

Tren kazalarında oluşan maddi hasarlı ve ölümlü kazalarda Demir Yolları sorumlu olmaktadır. Demir Yolları idaresinin sorumlu olduğu tren kazaları yolculara ve eşya sahiplerine karşı sorumluluk, bir ticari işletme olarak üçüncü kişilere karşı sorumluluk, hemzemin geçitlerde trafik kazalarından sorumluluk olarak üçe ayrılmaktadır.

Yolculara ve Eşya Sahiplerine Karşı Sorumluluk

Demir yolları işletmelerinin sorumlu olduğu 3. kişilerin güvenliği ve taşımış olduğu malların güvenliği ile olmaktadır. Bu konu ile ilgili olan tüm tedbirleri en doğru şekilde alması gerekmektedir. Yargı hemzemin demir yolu kazaları dışında oluşan meydana gelmiş tren kazalarından doğan uyuşmazlıkları Türk Borçlar Kanunun Eser Malikinin sorumluluğu hükümlerine bağlı olarak çözmektedir. Bu tarz kazalarda sorumlu olan kişilerin gerekli olan önlemleri almaması, dış etkenler ya da işletenin kusurlu hareketi ile meydana gelen trende ölümlü, mal varlığının zarar gördüğü ya da yaralı olarak kurtulduğu kazalarda TCDD ve devletin sorumluluğu bulunmaktadır.

Tren Kazalarında Tazminat Nasıl Alınmalı?

Demir yolu kazalarında hayatını kaybeden ya da yaralı olan yolcuların yakınları tazminat alabilir. Biletli olan yolcuların elde ettiği bu hak TCDD bünyesinde yer alan Dahili Sigorta Fonu tarafından karşılanmaktadır. Geçen yıl itibari ile tren kazalarında hayatını kaybeden kişiler için kişi başı yaklaşık olarak 360 bin lira tazminat hakkı talep edebilir.

Tren kazası yapan kişi ya da yaşamını kaybeden kişilerin yakınları tazminat alabilmeleri için Devlet Demir Yolları ile irtibata geçmesi gerekir. Kazada yaralı olarak kurtulan kişi için hesaplama yapılırken tedavi masrafları, kişinin yaşı, çalışmakta olduğu iş ve kaza sonrası almış olduğu yara gibi noktalar göz önünde tutulmaktadır.

Ölümlü tren kazası tazminatı hesaplanması için yaralı tazminatında olduğu gibi bir takım hususlar araştırılmakta ve form üzerine eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bu işlemler için yapılması gereken en doğru hareket uzman bir avukat ya da danışmandan yardım alması olacaktır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin