Trafik-Kazası-Tazminat-Davası-Yetkili-Mahkeme Trafik Kazası Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Trafik Kazası Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Trafik Kazası Tazminat Davası Yetkili Mahkeme

Trafik kazasında mağduriyet yaşayan kişilerin en merak ettiği konu hangi yetkili mahkemeye bu trafik kazası tazminat davasının açılabileceği konusu oluyor.

Trafik kazaları sonucunda zarar gören kişilerin açmak istedikleri maddi ve manevi trafik kazası tazminat davlarının hangi yetkili mahkemelere açılacağı konusu oldukça önemlidir. Çünkü yanlış mahkemelere açılmak istenen tazminat davaları dava sürecinin uzamasına neden oluyor. Ayrıca yasalarca belirlenen mahkemelere dava açarak zaman ve yer kısıtlamasının da önüne geçilmesi sağlanıyor.

Ayrıca trafik kazası ile ilgili açılacak maddi ve manevi tazminat taleplerinde kesinlikle sizlere yarım edeceğini beyan eden 3. kişilere inanılmaması gerekiyor. Çünkü ülkemizde bazı kötü niyeti kişiler karşı taraf ile anlaşarak normalde alınabilecek tazminatların çok daha azını talep ediyorlar. Bu sebeple bu alanda uzman ve güvenirli avukatlara tanışılmadan hareket edilmemesi ve kaza sürecinin ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekiyor.

Yasalara Göre Yetkili Mahkemelerin Belirlenmesi

Ortaya çıkan ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanan ayrıca çeşitli maddi zararların ortaya çıktığı trafik kazalarında maddi ve manevi tazminat davalarının açılabileceği birden fazla yetkili mahkeme olabiliyor. Trafik kazası sebebi ile açılacak tazminat davasına bakmaya yetkili mahkemeler ise yasal olarak şu şekilde ifade ediliyor;

  • Tazminat davası açmak isteyen herhangi bir davalının ikametgâh adresinde bulunan mahkemelerde kaza ile ilgili tüm sorumlulara karşı maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı bulunuyor. Bunu bir örnek ile daha net açıklama gerekirse İstanbul Başakşehir ilçesinde olan trafik kazasında kazada kusuru olan sürücünün ikametgâh adresi İstanbul Şişli ilçesi, araç sahibinin İkametgâhı ise İstanbul Avcılar ilçesi olsa ise; trafik kazası sebebiyle tazminat davası hem Bakırköy Adliyesinde hem de İstanbul Çağlayan Adliyesinde açma hakkı bulunuyor.
  • Trafik kazasının ortaya çıktığı yerin bulunduğu mahkemede tazminat davası açma hakkı bulunuyor.
  • Trafik kazaları sebebiyle açılacak maddi ve manevi tazminat davaları kazada zarar gören kişinin ikametgâhının bulunduğu mahkemede de açılabiliyor. Bu maddeyi de bir örnek ile açıklama gerekirse İstanbul Maltepe ilçesinde trafik kazası geçiren bir kişinin ikametgahı İstanbul Beşiktaş ilçesinde ise, tazminat davası İstanbul Anadolu Adliyesinde açılmasında yasal hiçbir engel bulunmuyor
  • Trafik sigortası ana merkez faaliyetlerinin yürütüldüğü yerde bulunan mahkemelerde de maddi ve manevi tazminat davası açılma hakkı bulunuyor.

Bu esneklikteki en temel nende yasalarımızın mağdurların her zaman yanında olması sebebi ile mümkün oluyor. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde insanların farklı yerlere gitmelere çok maliyetli ve zaman alıcı olacağından dolayı kendileri için en uygun yerlerde bu maddi ve manevi tazminat davalarını açabiliyorlar. Bu sayede insanlar haklarını arama noktasında çok daha öz verili olabiliyor. Ülkemizdeki yasalar her zaman haklıların haklarını en rahat şekilde savunabilmeleri için tasarlanıyor.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin