Trafik-Kazası-Sonrasında-Hemen-Yapılması-Gerekenler Trafik Kazası Sonrasında Hemen Yapılması Gerekenler

Trafik Kazası Sonrasında Hemen Yapılması Gerekenler

Trafik kazası yaşanması durumunda vakit kaybetmeden yapılması gereken işlemler sayesinde hem kendinizin hem de yol güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Trafik kazası sonrasın tarafların vakit kaybetmende yapması gereken bazı hususlar bulunuyor. Yapılması gereken bu hususlar kazanın durumuna, bulunduğu konuma, yaralanma ve ölüm gibi sonuçlarına göre değişebiliyor. Trafik kazası sonrası hemen yapılması gereken hususlar sayesinde daha sonraki adli süreçlerin çok daha sorunsuz ve yasalar çerçevesinde devam etmesi sağlanıyor. Kaza sonrası yapılması gereken ilk husus kaza yerinin güvenliğini almak olması gerekiyor. Özellikle yoğun trafiğin olduğu durumlarda gerekli fotoğrafların alınmasından sonra olanak var ise araçların trafiği engellemeyeceği bir noktaya alınması gerekiyor. Bu noktadan sonra yapılacak ilk iş kaza tespit tutanağının düzenlenmesi oluyor. Bu tutanak kişilerin kazalardaki hak talepleri için en önemli hususların başında geliyor.

Trafik Kazasından Sonra Yapılacaklar

Trafik kazasından sonra kazanın büyüklüğü, ölü ve yaralı olma gibi durumlara göre hareket ediliyor. Ölü ve yaralı olması durumunda vakit geçirmende ilk önce ambulansa daha sonra polise haber verilmesi gerekiyor. Bu noktadan sonra ambulans ve polis gelene kadar gerekli ilk yardım dışında herhangi bir aktivitenin yapılmaması gerekiyor. Hasarlı trafik kazalarında yapılması gerekenler ise;

  • Kaza sonrasında kazaya karışan araçlardaki herkes için hayati kontrollerin yapılması gerekiyor,
  • Hafif yaralanma ya da şok durumları var ise ambulans çağırılır.
  • Araçların kaza yaptıkları konumlarında herhangi bir değişiklik yapılmadan fotoğraf çekilir ve araçlar trafiği engellemeyecek şekilde güvenli bir yere çekilir. Ayrıca araçların belirli bir mesafe içerisinde kazanın olduğuna dair işaretler konması gerekiyor. Son zamanlarda fotoğraflar ile birlikte video kayıtlarının da yapıldığı görülüyor
  • Yalnızca maddi hasar varsa, kaza tespit tutanağı eksiksiz bir şekilde doldurulur. Kazaya karışan araçların evraklarının fotoğraflarının alınması mümkünse fotokopilerinin çekilmesi gerekiyor.
  • Yaralıların bulunması durumunda veya taraflar arasında uyuşmazlık oluştuysa, trafik polisi çağırılır. Ayrıca kazaya karışan sürücünün ehliyetinin olmaması, alkollü olması, kaza yerinden kaçması ve ölümlü kazalarda kesinlikle trafik polisinin çağırılması gerekiyor.

Kaza Tespit Tutanağının Doldurulması

Kaza tespit tutanaklarının eksiksiz ve olması gerektiği gibi doldurulması son derece önemlidir. Bu tutanaklar ölü ve yaralıların olmadığı durumlarda kazaya karışan sürücüler tarafından trafik polisi çağırmaya gerek kalmadan aralarında anlaştıklarını beyan ettikleri belge yerine geçiyor. Sigorta işlemlerinin sorunsuz bir şekilde olması için bu tutanakların belirlenen prosedürlere uygun tutulması gerekiyor.

Kaza tespit tutanağı oldurulurken, kazaya karışan sürücülerin tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde ve 2 nüsha olarak doldurması gerekiyor. İmzasız ve yanlış doldurulan tutanaklar sigorta şirketlerinin sorun çıkardığı tutanaklar oluyor. Bu sebeple hak kaybı yaşamamak adına eksiksiz bir tutanağın hazırlanması gerekiyor. Ayrıca günümüzde kaza tespit tutanakları online olarak da telefonlarda doldurulabiliyor.

 

Daha Fazla Bilgi Almak İçin