Trafik-Kazası-Sonrası-Uzlasma Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma
www.neadartazminatalirim.net

Trafik Kazası Sonrası Uzlaşma

Günümüzde çok sık karşılaşılan ve hemen hemen her an meydana gelen trafik kazası uzlaşma çok önemli bir konudur. Yapılan uzlaşma sonrası durum daha kolay bir şekilde çözülecek ve çok daha fazla zaman kaybı yaşanmamış olacaktır.

Ülkemizde meydana gelen çok sayıda kazalarda trafik kazası sonrası uzlaşma olmayabiliyor. Bu neden ile farklı yollara gidilerek çözüm aranmaya çalışılmaktadır. Şimdi yaşanan trafik kazası sonrasında meydana gelmesi gereken uzlaşma nasıl olması gerektiği konusunda bilinmeyenlere en doğru yanıtları bulalım.

Trafik Kazası Sonrasında Yapılan Uzlaşma ve Anlaşma

Günlük yaşam boyunca sayısız trafik kazalarında bazen hafif bazen de ağır sonuçlar meydana gelmektedir. Ceza Mahkemesi Kanunu’na göre kaza sonrası uzlaşmaya varabilmek mümkün olmaktadır. Mahkeme ile zaman kaybetmek istemeyenler kaza sonrası tarafların uzlaşmaya varması ile sonuçlanabilir. Bu durumda mağdur olan taraf bu yolu kullanarak hakların alma şansına sahip olacaklardır.

İlk olarak trafik kazası sonucunda tutulmuş olan tutanaklara göre suçlu olan taraf uzlaşma önerisi sunmaktadır. Uzlaşmaya göre yaralı olan taraf mahkemeye gitmeden tazminat parası alabilir. Bunun dışında hayır kurumlarına bağış yaptırabilir ya da daha farklı şekilde kullanabilir. Uzlaşma hakkı genellikle devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenden dolayı uzlaşma süresi boyunca adliye tarafından taraflar arasında uzlaştırmacı göreve atanmaktadır. Bu uzlaşma sayesinde taraflar daha hızlı bir şekilde haklarını alabilir.

Taraflar Arasında Uzlaşma Olmazsa Ne Olur?

Yaralanmalı trafik kazası sonrasında uzlaşma yapılmazsa kusurlu olan kişi ve aracın ruhsat sahibine zorunlu trafik sigortası davası açılmaktadır. Bu dava genel olarak hem çok daha uzun hem de komplike bir sürenin oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi davalar yaklaşık olarak bir ya da iki sene devam edebilir. Yaşanmış olan trafik kazalarında ciddi bir yaralanma ya da büyük hasarlar yok ise taraflar arasında uzlaşma yapılması çok daha iyi olacaktır.

Hafif Yaralanmalı Trafik Kazası Cezaları

Trafik kazası sonrası uzlaşma genel olarak ölümlü trafik kazalarında çok da mümkün olmamaktadır. Bu gibi olaylarda dava açılması ve süreçte yaşanmış olan tüm mağduriyetlerin karşılanması gerekir. Fakat hafif yaralamalı olan trafik kazalarında uzlaşma en doğru hareket olmaktadır. Uzlaşma özel hukuk kapsamı içinde uyuşmazlıklarda oluşan ve tarafların karşı karşıya gelmesi ile orta yol bulunarak çözüm bulmayı sağlamaktır.

Taraflar arasında yapılan uzlaşma avukatlar arasında yapılmaktadır. Avukatlar sayesinde taraflar arasında hak geçmez. Kaza sonrasında hafif hasarların meydana gelmesi durumunda uzlaşma yöntemleri kullanılmaktadır. Uzlaşma talebinde bulunan kişinin yazılı olarak yaşananları açık ve anlaşır şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Trafik kazaları sonrası uzlaşan tarafların anlaştığının geçerli sayılması için bunu yazılı hale getirilmesi gerekir. Hatta trafik kazasında uzlaşma kuralları noter huzurunda onaylatılması ve adli yazılı sözleşme niteliğinde çıkarılması çok daha güvenli olacaktır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin