Trafik-Kazası-Sebebiyle-Uzuv-Kaybı-Tazminatı Trafik Kazası Sebebiyle Uzuv Kaybı Tazminatı
tazminat

Trafik Kazası Sebebiyle Uzuv Kaybı Tazminatı

Her gün yaşanan kazalarda pek çok kişi uzuvlarını kaybetmekte ve bu durum karşısında trafik kazası sebebiyle uzuv kaybı tazminatı verilmektedir. Gün geçmiyor ki ülkemizde kazasız bir gün geçsin. Bu kazaların bazıları hafif olsa da bazılarının sonucu çok daha ağır olabiliyor.

Kazalarda hayatını kaybedenler ya da farklı uzuvlarını kaybetmiş ve yaralı olarak kurtulan kişiler olmaktadır. Yaralı olan kişiler için trafik kazasında uzuv kaybı tazminatı ödemesi yapılmaktadır. O zaman bu tazminatı almak için neler yapılmalı ve nasıl hesaplanmalı gibi sorulara yanıt bulalım.

Uzuv Kaybı Nedir?

Kelime anlamı olarak uzuv canlı olan bir vücut üzerinde bulunan belirli görevleri yapan ve sınırları kesin olan organlara denilmektedir. Kol, bacak, parmak, böbrek, dalak ve bunun gibi tüm insan organları birer uzuv olarak geçmektedir. Uzuv kaybı vücut içinde yer alan tüm organların kaza sırasında hasar görmesi veya bütün olarak vücuttan ayrılmasıdır.

Trafik kazası sonrasında uzuv kaybı olması durumunda trafik kazası sonrası uzuv kaybı tazminatı almak için gerekli olan bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar istenilen tazminatın alınması konusunda çok önemli bir rol oynar.

Tek Taraflı Trafik Kazası Sonrası Uzuv Kaybı Tazminatı

Günümüzde yaşanan pek çok kazada hem yaralı olarak kurtulanlar hem de hayatını kaybeden kişiler olmaktadır. Kaza sonucuna göre bir takım tazminat ödemeleri yapılmaktadır. Sadece kazaya tek aracın karışması durumunda o aracın trafik sigortasından tek taraflı trafik kazasında uzuv kaybı tazminatı alınmaktadır.

Bu nedenden dolayı diğer büyük kazalara göre tazminat ücreti çok daha az olmaktadır. Kaza yapan aracın içinde bulunan yolcuların kişi başına tazminat verilmektedir ve sürücünün kaza sırasında kusur oranına göre suçu yoksa tazminat alabilir.

Çift Taraflı Trafik Kazalarında Uzuv Kaybı Tazminatı

Yaralı olarak kurtulan ve uzuv kaybı yaşayan kazazedelerin hak ettiği tazminat çeşitleri arasında yer alan çift taraflı trafik kazalarında uzuv kaybı tazminatı kazaya karışan bir ya da daha fazla araçların sigorta şirketlerinden karşılanmaktadır. Kazada sürücülerin kusur oranları tespit edilir ve yolcuların trafik kurallarına uyması durumunda epey yüklü bir tazminat ödemesi alınabilir.

Uzuv Kaybı Sonucu Tazminat Hesaplaması Nasıl Olmalı?

Trafik kazası sırasında yaralı uzuv kaybı yaşaması durumunda alacağı tazminat için bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekir. Yaralı olan kişinin yaşı, çalışma durumu, yapmış olduğu iş, çalıştığı işte aldığı maaşın miktarı, kaybetmiş olduğu uzuv sonucu işine devam edip edemeyeceği gibi hususla göz önünde bulundurulmaktadır.

Trafik kazasında uzuv kaybı tazminatı hesaplanma formu doğru bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. Form için yapılan araştırma sonrası çıkan sonuca göre ve kazada varsa kusur durumuna göre tazminat miktarı ayarlanmaktadır. Ayrıca kaza yapan sürücü uzuv kaybı yaşarsa kazada olan kusur oranına göre tazminat alabilir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin