Trafik-Kazası-Geçiren-Yayalar-Hangi-Durumlarda-Tazminat-Alabilirler Trafik Kazası Geçiren Yayalar Hangi Durumlarda Tazminat Alabilirler

Trafik Kazası Geçiren Yayalar Hangi Durumlarda Tazminat Alabilirler?

Yayalar istenmeyen trafik kazasında tazminat alabilmektedir. Bazı durumlarda geçerli olan bu tazminat için istenen belgelerin de ilgili kuruma

Trafik Kazası Geçiren Yayalar İçin Tazminat Şartları

Kazaya sebebiyet veren kişinin belirlenmesi, trafik kazası geçiren yayaların tazminat alması için en önemli şarttır. Yani bir araç yayaya çarptıysa, kimin buna neden olduğu belirlenmelidir. Yaya hatalı olduğu zaman sıkıntılı bir süreç geçirilmesi olasıdır.

Trafik kazasında yaya kusurluysa öncelikli olarak yapılması gereken bu durumun netleştirilmesidir. Tazminat almak isteyen yaya, ancak karşı taraf kusurluysa bundan faydalanacaktır. Mahkemede verilen karar, araç sürücüsü olduğu zaman yaya tazminat almaya daha yakın demektir. Her iki taraf da kusurluysa yine yaya tazminat alma ihtimali vardır. Yani aslında sürücünün kusur miktarı doğrultusunda karar verilmesi olasıdır.

Yaya Vefat Etmesi Durumunda Tazminatı Yakını Alabilir Mi?

Sürücünün hatalı olduğu ve yayanın ölümüne neden olduğu durumlarda vefat eden kişinin yakınları, destekten yoksun kalma tazminatı için başvuru yapabilmektedir. Vefat eden kişinin en yakınındaki eş, anne, baba gibi birincil aile üyeleri yaya kusurlu olmadığı zaman yüklü oranda bu paradan alabilir. Fakat yayada kusur varsa, bu destekten yoksunluk tazminatı alınamayacaktır.

Yaya Tam Kusurluysa Tazminat Nasıl Alınır?

Trafik kazasında yaya tam kusurluysa tazminat alımı sürücü hatasına bağlı olarak belirlenecektir. Bir örnek verilirse, yaya kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçerken sürücü de alkollüyse iki taraf da kusurlu olarak kayıtlar geçer. Tazminat kararı da buna göre belirlenir.

Yaya tam suçlu olarak kabul edilmişse, araç zarar gördüyse araç sigortası zararı karşılar. Ani araç sigortası zorunlu bir durum olduğu için yayaların kusurlu olsa bile bir ödeme yapma durumu yoktur. Ancak yaya nedeniyle fiziksel zarar gören kişiler için mahkeme kararı ayrıca değerlendirilebilir. Para ve hapis cezası gibi durumlar oluşabilir.

Zararlarda Gereken Tazminat Belgeleri

Yayaların maddi zarar gördüğü tespit edildiği zaman poliçe örneği, kaza tespit tutanağı, hasar fotoğrafları, görgü tanıkları, ehliyet ve ruhsat, diğer belgeler, alkol raporu ve eksper raporu olmalıdır.

Bedeni hasarlarda gerekli evraklarsa şöyledir: kaza tespit tutanağı, hastane raporu, reçete tedavi gider belgeleri şeklindedir. Fiziksel zarar sakatlanma durumu nedeniyle olduysa trafik kazası tespit tutanağı, sakatlığı gösteren rapor, gelir durumunu gösteren belge, mahkeme kararı ve varsa diğer belgeler olmalıdır. Trafik kazasında tazminat almak için gereken belgeler vefat durumunda şöyledir:

Kaza tespit tutanağı, ölüm raporu, aile nüfus kayıt örneği, veraset ilamı, ölen kişinin gelir belgesi, SGK geliri belgesi ve diğer belgeler olarak sıralanabilir.

Tazminat belgeleri için başvuru yapılırken, hangi belgeler isteniyorsa eksiksiz şekilde elde edilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde resmi işleme tabi tutulur ve istenen ödeme alınır. Vefat durumunda belgeleri hazırlayacak kişi, tazminat eden taraf olacaktır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin