Sürücünün-Ehliyetsiz-Olması-Durumunda-Trafik-Kazası-Tazminatı Sürücünün Ehliyetsiz Olması Durumunda Trafik Kazası Tazminatı
ehliyetsiz

Sürücünün Ehliyetsiz Olması Durumunda Trafik Kazası Tazminatı

Sürücünün ehliyetsiz olması durumunda trafik kazası tazminatı ile ilgili geçerli olan süreç pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Sürücünün ehliyetsiz olması durumunda trafik kazası tazminatı ile ilgili çıkarılmış emsal kararlar mevcuttur. Her yıl bu şekilde yaşanan çok sayıda kaza olduğu düşünüldüğünde bu durumun çok sayıda örneğine rastlamak mümkündür. Genellikle ehliyetsiz ile ehliyetli sürücü kaza yaptığında ehliyeti olmayan sürücünün tamamen kusurlu olduğu düşünülür. Ancak böyle bir durumda öncelikle hangi sürücünün kusurlu olduğuna bakılır. Bu şekilde tutulan tutanakla eğer ehliyeti olan sürücü asli kusurlu olarak kabul edilirse bu durumda ehliyeti olmayan sürücüye kaza ile ilgili ceza verilmez. Gerekli hallerde tali kusur oranı neticesinde belli bir miktar ceza kesildiği de olmaktadır.

Ehliyeti olmayan sürücü kaza ile ilgili cezaya çarptırılmasa da trafiğe ehliyeti olmadan çıktığından dolayı yüklü miktarda para cezası almaktadır. Dolayısıyla trafik kazasında ehliyetin olmaması tutanak süreci ile ilgili herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır.

Ehliyetsiz Sürücüler Arası Trafik Kazası Tazminatı

Önceden çıkarılmış olan emsal kararlara göre ehliyeti olmayan sürücülerin koşulsuz şartsız suçlu sayılmasına engel olunmaktadır. Eğer yaşanan trafik kazasında her iki sürücünün de ehliyeti yoksa bu durumda hangi koşulda olursa olsun her iki sürücüye de trafik cezası kesilir. Buna ilave olarak her trafik kazasında olduğu gibi tutanak tutulur, bunu da etkileyen kişilerin ehliyet durumu değil kazadaki suç oranlarıdır.

Ölümlü trafik kazalarında daha fazla ön plana çıkan bu durum kişinin ne derece kusurlu olduğu ile alakalı değişkenlik göstermektedir. Ehliyet kişinin kaza ile değil kendi ile alakalı bir durumu olup buna yönelik olarak ayrı ceza verilir. Bu süreç ile ilgili daha kapsamlı bilgi almak için uzman desteğine başvurmakta yarar vardır.

Sürücünün Ehliyetsiz Olması Durumunda Trafik Kazası

Trafik kazasında sürücünün ehliyet olmaması halinde tazminat için ehliyetsiz kişinin tüm kusura sahip olduğu düşünülür. Oysa böyle bir durum söz konusu olmayıp kesin suçlu o’dur anlayışı doğru değildir. Eğer yaşanan kaza ile ilgili olarak ehliyeti olmayan sürücünün mağduriyet durumu söz konusu ise bu durumda kaza ile ilgili olarak o sürücüye tazminat ödemesi yapılabilir ya da zorunlu trafik sigortası kapsamında aracın hasarı ödenebilir.

Sürücünün ehliyetsiz olması eğer trafik kazasında kusur ona ait değilse o kişiye cezai yaptırım uygulanmasına sebep değildir. Dolayısıyla trafik kazası sonucunda tutulan tutanak süreci ile kişinin ehliyetinin olmaması arasında bir ilişki kurulması söz konusu değildir. Bu konu ile alakalı detaylı ve en doğru bilgiyi alabilmek için bu alanda uzman ve bilgili olan kişilerden yardım alınması gerekir. Bu kişilere ulaşabilmek için ise internet üzerinden araştırma yapılarak adres ve telefon bilgileri elde edilebilir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin