Destekten-Yoksun-Kalma-Tazminatı-Nasıl-Hesaplanır Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?
destekten yoksun kalma

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde son yıllarda çok fazla sayıda kaza meydana gelmekte ve bu kazalar sonrasında destekten yoksun kalma tazminatı verilmektedir. Her gün geçtikçe bu sayı çok daha fazla rakamlara ulaşmaktadır. Meydana gelen kazaların büyük bir bölümünde pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Hayatını kaybeden kişilerin arkada kalan yakınları için doğan haklar hakkında bilgi sahibi olmak için bir takım sorulara cevap bulmak gerekir.

Kaza gibi olaylar karşısında insanların en fazla merak ettiği konuların başında gelen destekten yoksun kalma tazminatı kimlere, niçin verilir ve nasıl hesaplanır gibi sorulardır. Bu sorulara en doğru yanıtları bulmaya çalışalım ve bu gibi durumlarda yapılması gereken en doğru işlemler hakkında bilgi alalım.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nedir?

Destekten yoksun kalma tazminatı kazalarda yaşamını yitirmiş olan kişilerin yakınlarına verilen tazminatı denilmektedir. Her zaman her an bir trafik kazası ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bu kazalar sonrasında hayatını kaybeden kişilerin yanı sıra yaralı olarak kurtulan kişiler bulunmaktadır. Trafik kazasında hayatını kaybeden yolcuların aileleri bu tazminat hakkından faydalanırken ölen sürücü ya da yayaların kusur oranlarına bakılarak destekten yoksun kalma tazminat ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler indirim ya da tam olarak verilmeme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimler Alabilir?

Kaza sonrası hayatını kaybeden kişinin yakınları sadece bu tazminattan faydalanabilir ve sadece yakınları alabilir. Ancak tazminatı alabilmeleri için birinci dereceden yakın olan eş, baba, çocuklar, anne, kardeş ya da bakmakla yükümlü olduğu akraba, sevgili veya arkadaş gibi kişilerdir. Bu kişilerin dışında olan kişiler kesinlikle bu tazminatı alamaz ve hiçbir şekilde faydalanamaz.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanmalı?

Trafik kazası sonrasında meydana gelen durumlara göre yapılması gereken destekten yoksun kalma tazminatı özel talep formu ile hesaplanmaktadır. Bu formda kaza tarihi, destek tazminatı talep eden yakınlar, karşı taraf kusuru ve bunun gibi konu ile ilgili bilgiler istenmektedir.

Hesaplama yaparken kazada hayatını kaybeden kişi ile alakalı olay tarihi, yaşı, çalışma süresi, asgari geçim indirimi ücreti, kalan ömür süresinin hesabı, eş ve çocukları için asgari geçim indirimi ücreti, eşinin, çocuklarının, anne ve babasının yaşına çok fazla dikkat edilmektedir. Geçen yıla göre bir kişi için verilen maksimum tazminat bedeli 360 bin lira olarak belirlenmiştir.

Fakat tazminat bedeli kazanın olduğu ve olayın yaşandığı tarih esas alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca tüm kaza sonrası verilen destekten yoksun kalma tazminatı aynı para miktarı olmaz. Çünkü hayatını kaybeden kişinin yakınlarının yaşları v varis yakınlığı gibi durumlardan dolayı farklı olmaktadır.

Destekten yoksun kalma tazminatı hak sahipleri olması durumunda verilen form eksiksiz ve en doğru şekilde doldurulması tazminat almak için gereklidir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin